YESTOSCIENCE OKUL ÖNCESİ BİLİM ATÖLYELERİ

 

  YesToScience Bilim Atölyeleri; anaokullarında gerçekleştirilen bilimin eğlenceli olarak sunulduğu öğrencilerin birebir uygulamasına dayalı etkinliklerdir. İçeriği; okul öncesi öğrencilere bilimi tanıtan, ilgi çekici, merak ve heyecan uyandıran, bilimi yaşayarak öğrenmelerini sağlayan, çocuk gelişimine uygun bir şekilde oluşturulmuştur.

    Atölyeler, YesToScience Eğitmenleri önderliğinde öğrencilerin her aktiviteyi birebir uygulanarak ve deneyimlenerek uygulanır. Dinozorlar, Uzay, Kimya, Madde, Hava, Elektrik, Duyu Organları, Mevsimler, Diş Sağlığı ve Asitler, Enerji, Denizlerde Yaşam gibi konu başlıkları ilginç ve eğlenceli çalışmalarla zenginleştirilmiş bir şekilde sunulur. Atölyeler, 10 yıllık tecrübeye sahip eğitmen kadromuz eşliğinde yaş gruplarına uygun bir şekilde sunulur.

ATÖLYELERİN UYGULAMA ESASLARI

  • Etkinliğin yapılacağı kurum ile atölyenin konusu, seans sayıları ve atölyelerin yapılacağı öğrenci sayısı konusunda planlama yapılır.
  • Atölyelerde, öğrencilerin birebir uygulayacağı tüm malzemeler YesToScience tarafından sağlanır.
  • Atölyeler, 10 yıllık tecrübeye sahip, pedagojik eğitim almış YesToScience eğitmenleri tarafından gerçekleştirilir.
  • Atölye süreleri 30 dakika olarak belirlenmiştir. Uygulama esaslı olduğu için bu süre uzayabilir.
  • Etkinlik tarihinde, önceden belirlenen planlamalar doğrultusunda eğitmenler tarafından birden fazla atölye yapılabilir.
  • Atölye için ideal alan, oturma düzeninde, öğrencilerin uygulamaları yapacakları masaların yer aldığı sınıf ortamı veya aktivite odalarıdır.
  • Etkinliklerin gerçekleştirilebilmesi için, lojistik olarak elektriğe kolay ulaşım, soğuk ve sıcak su, masa talep edilir.
  • Atölyelerdeki tüm malzemeler hijyenik, güvenli ve zengin içeriklidir.
  • Okullarda yıllık çalışmalar, dönemsel çalışmalar ve bilim gösterileri olarak farklı formatlar da planlanabilir.

 

Okul Öncesi Bilim Atölyeleri

Dinozorların Keşfi – Minik Paleontologlar Atölyesi

    Tarih öncesinde yaşamış olan dinozorlar hakkında merak edilen konuların, eğlenceli bir şekilde sunulduğu, öğrencilerin dinozorların dünyasını daha yakından keşfedebileceği eğlenceli etkinliklerle zenginleştirilmiş bir atölyedir. Atölye içerisinde, öğrenciler birer paleontolog olup kazı çalışmaları yaparak dinozor fosillerine ulaşıp kendi dinozorlarını oluştururlar.

Kimyasal Kokteyl Atölyesi 

    Kimyanın karmaşık dünyasına eğlenceli deneylerle açıklık getiren, öğrencilerin çok fazla eğlendiği ve aynı düzeyde kimya hakkında bilgi edindiği bir atölyedir. Atölye içeriğinde, öğrenciler fillerin bile dişlerini fırçalayabilecekleri büyüklükte köpükler hazırlayacak, sıvıların bir anda nasıl renk değiştirdiklerine şaşıracaklar ve eğlenceli bir çok deneyle birlikte kimyayı çok sevecekler.

Elektriğin Gizemli Dünyası Atölyesi

    Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan elektriğin gizemli dünyasına yol alarak, elektriğin çalışma prensipleri, hayatımıza etkileri hakkında ilginç deneylerle zenginleştirilmiş bir atölyedir. Bir florasan lambanın elektriğe bağlı olmadan nasıl yandığına şaşacak ve her öğrenci ışın kılıcını oluştururken çok eğlenecekler.

İlginç Deneyler Atölyesi

    Karbondioksit gazının katı hali olan kurubuz ile öğrencilerin çok eğlendiği birbirinden güzel etkinliklerin yer aldığı bir atölye çalışmasıdır. Atölye içeriğinde, içi dumanlarla dolu sabun köpükleri oluşturulacak, köpük banyosunda eğlenilecek ve öğrenciler kendi başlarına kurubuz ile çalışırken bir çok bilgi edineceklerdir.

Duyu Organları Atölyesi

    Duyu organları hakkında gerekli bilgilerin görselliği yüksek olan etkinliklerle harmanlanmış bir şekilde sunulduğu bir atölye çalışmasıdır. Öğrenciler, duyu organlarını yakından tanıyabilmek, işlevlerini kavrayabilmek ve sahip olduğu bilgileri kalıcı bir hale gelmesini sağlayacak eğlenceli bilimsel çalışmalar yapılacaktır.

Havanın Gücü Atölyesi

    Canlı yaşamının vazgeçilmesi olan hava ve havanın görünmeyen dünyası hakkında eğlenceli deneylerin ve hava ile ilgili bilimsel yarışmaların yer aldığı bir atölye programıdır. Öğrenciler, havanın görünmez dünyasını ilginç deneylerle keşfedecekler, havanın gücünden yararlanarak imkansız gibi görünen etkinliklerin aslında bilimin yardımıyla imkansız olmadığını tecrübe edecektir.

Maddenin Çılgın Halleri Atölyesi

   Maddenin halleri hakkında birbirinden güzel ve merak uyandıran görselliği üst düzey çalışmaların yapılacağı bir atölyedir. Öğrenciler muhteşem gaz bulutlarına hayran kalacaklar, bulutların arasında kaybolacak ve maddenin hızlı değişimini gözlemlemek için birbiriyle yarışacak.

Uzay Atölyesi

   İnsanlığın merakla keşfetmek istediği uzay hakkında, eğlenceli ve ilginç aktiviteler ile birlikte uzayın merak edilen alanlarına yönelik çalışmaların yapıldığı bir atölye çalışmasıdır. Öğrenciler, astronotların dünyası, uzay mekiğinde yaşam, gezegenler, galaksiler ve göktaşları ile ilgili ilginç çalışmalar yapacak ve kendi bilimsel roketlerini tasarlayacaktır.

Mevsimler Atölyesi

    Mevsimlerin karakteristik özellikleri, mevsim değişiminde dünya atmosferinde oluşan değişiklikler hakkında öğrencilerin etkin rol alarak yapmış oldukları görsel çalışmaları içeren bir atölye çalışmasıdır. Öğrenciler suni karlar oluşturacak, rüzgar ve fırtınalar hakkında çalışmalar yaparak, mevsimleri daha yakından tanıma fırsatı elde edecektir.

Slime Yapım Atölyesi

    Öğrencilerin, kimyasal maddeleri karıştırarak oluşturdukları ‘Slime’ adı verile oyun hamuruna benzer bir maddenin yapıldığı bir atölyedir. Öğrenciler popüler bir ürün olan ‘Slime’ hamuru oluşturacak, birbirinden eğlenceli şekiller verebilecekleri bu maddeyi evlerine hediye olarak götürebileceklerdir.